НА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ИМ СЕ НАПЛАЌА 1,8 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ЗА ЧЛЕНАРИНА ВО ЗДРУЖЕНИЈА

Сиромашни пензионери, ама богати здруженија. Половина од пензионерите во земјата земаат пензии под 14.000 денари. Според последната статистика во Македонија има 326 646 пензионери, или тоа би значело дека над…

Continue ReadingНА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ИМ СЕ НАПЛАЌА 1,8 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ЗА ЧЛЕНАРИНА ВО ЗДРУЖЕНИЈА

Елон Маск купи 9,2 отсто од Твитер за 2,9 милијарди долари

Акциите на платформата скокнаа по веста дека шефот на „Тесла“ и „Спејс икс“ поседува 9,2 отсто од компанијата. Милијардерот Елон Маск презеде удел во Твитер за речиси 3 милијарди долари…

Continue ReadingЕлон Маск купи 9,2 отсто од Твитер за 2,9 милијарди долари

Турските регулатори бараат доживотна казна за крипто измамниците

Турските регулатори бараат измамници доживотно затворениРегулаторите ја користеа измамата на Thodex како реперКрипто секторот е ограничен да трпи напади на измами Во последните неколку години, крипто секторот беше сведок на…

Continue ReadingТурските регулатори бараат доживотна казна за крипто измамниците

Binance станува официјален партнер за размена на крипто на 64. Греми награди

Академијата за снимање, голема компанија за снимање музика позната по своите годишни музички награди Греми награди, склучи партнерство со Binance, најголемата светска крипто берза според обемот на тргување. Според заедничкото…

Continue ReadingBinance станува официјален партнер за размена на крипто на 64. Греми награди

СИТЕ ФАКТИ ЗА ПЛАТИТЕ ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР: Се повеќе пари од буџетот, се поголемо незадоволство кај вработените

Мартовската плата која веќе почнува да се исплатува од утре, не може да биде под новиот законски минимален износ од 18.000 денари. Согласно сложеноста на трудот, би требало да се…

Continue ReadingСИТЕ ФАКТИ ЗА ПЛАТИТЕ ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР: Се повеќе пари од буџетот, се поголемо незадоволство кај вработените

LG Electronics од Јужна Кореја се впушта во крипто и блокчејн технологија

LG Electronics додаде технологија за криптовалути и блокчејн во својата деловна повелба. Планот за деловно проширување на јужнокорејскиот технолошки гигант беше одобрен за време на состанокот на акционерите на 24…

Continue ReadingLG Electronics од Јужна Кореја се впушта во крипто и блокчејн технологија

Samsung Galaxy S22 Ultra – перформанси кои нема да ве остават рамнодушни

Доколку е време за нов телефон, дефинитивно must have за секоја модерна, софистицирана и урбана личност е Galaxy S22 Ultra. Живееме во еден ултра модерен, урбан и брз свет каде…

Continue ReadingSamsung Galaxy S22 Ultra – перформанси кои нема да ве остават рамнодушни

Twitter тестира функција за објавување аудио клипови

Некои домаќини на Twitter Spaces сега можат да тестираат креирање аудио клипови од снимени дискусии. Засега малку корисници на iOS имаат пристап до новото тестирање на функции, а во блиска…

Continue ReadingTwitter тестира функција за објавување аудио клипови

Топ 3 Metaverse Crypto Coins кои добиваат најголема цена денес (MIST, PLA, PMON)

Лансирана во април 2021 година, Mist е платформа за игри на Metaverse која содржи RPG игра со отворен свет што им овозможува на корисниците да ја истражуваат нејзината извонредна околина,…

Continue ReadingТоп 3 Metaverse Crypto Coins кои добиваат најголема цена денес (MIST, PLA, PMON)

Crypto.com Избран како официјален спонзор на Светското првенство на ФИФА – Биткоин Вести

Во вторникот, меѓународното раководно тело на асоцијацијата на фудбалот, ФИФА, објави дека размената Crypto.com ќе биде официјален спонзор на турнирот FIFA World Cup Катар 2022 година. Според најавата, платформата за…

Continue ReadingCrypto.com Избран како официјален спонзор на Светското првенство на ФИФА – Биткоин Вести
Read more about the article ПЕНЗИСКАТА ДУПКА ЗА 10 ГОДИНИ „ПРОГОЛТА“ 4,2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА од државната каса
epa06170179 A worker counts Euro banknotes at a money exchange company in Peshawar, Pakistan, 29 August 2017. The Euro jumped against the US dollar on 29 August recording $ 1.2 for the first time in 18 months. EPA-EFE/ARSHAD ARBAB

ПЕНЗИСКАТА ДУПКА ЗА 10 ГОДИНИ „ПРОГОЛТА“ 4,2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА од државната каса

Во јануари пензиите се зголемија за 2,9 проценти, а во септември ќе има ново зголемување, согласно законските измени со кои се враќа старата методологија според која усогласувањето на пензиите се…

Continue ReadingПЕНЗИСКАТА ДУПКА ЗА 10 ГОДИНИ „ПРОГОЛТА“ 4,2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА од државната каса

End of content

No more pages to load