ВО ПРВИОТ КВАРТАЛ ОД ГОДИНАВА ЗАТВОРЕНИ СЕ 3.920 ФИРМИ, за цела ланска година – 6.995!

Во првиот квартал од оваа година бизнис-битката ја згубиле 3.920 компании и ставиле клуч на врата, покажуваат податоците на платформата Бизнис.Мрежa.мк. Ова се поразителни податоци ако се земе предвид дека минатата година,…

Continue ReadingВО ПРВИОТ КВАРТАЛ ОД ГОДИНАВА ЗАТВОРЕНИ СЕ 3.920 ФИРМИ, за цела ланска година – 6.995!

Хакер украде 180 милиони долари од Ethereum DeFi и ги донира средствата во Украина

Beanstalks, децентрализиран финансиски протокол на Ethereum кој го издава stablecoin Bean (BEAN), претрпе хакирање што го чинеше 182 милиони долари. Напаѓачот префрлил дел од украдените средства на сметка за хуманитарна помош…

Continue ReadingХакер украде 180 милиони долари од Ethereum DeFi и ги донира средствата во Украина

Mozilla и Wikipedia се збогуваат со донациите на криптовалути

Врз основа на влијанието врз животната средина што се припишува на ископувањето на Биткоин и други криптовалути со помош на Доказ за работа (PoW), непрофитната организација и развивач на веб-прелистувачот…

Continue ReadingMozilla и Wikipedia се збогуваат со донациите на криптовалути

Мексиканците сега можат да плаќаат во биткоин за храна и стоки на барање

Колумбиската Рапи, апликација за испорака на храна и карго на барање која работи низ Латинска Америка, сега прифаќа крипто плаќања во Мексико. Криптовалутите трансформирани во кредити Според извештајот во понеделникот,…

Continue ReadingМексиканците сега можат да плаќаат во биткоин за храна и стоки на барање

eToro влегува во просторот на NFT Blue-Chip со фонд од 20 милиони долари

Израелската компанија за социјално тргување и брокерска компанија со повеќе средства eToro влегува во играта на незаменливи токени (NFT) со лансирање на фонд од 20 милиони долари. Луд NFT Пред…

Continue ReadingeToro влегува во просторот на NFT Blue-Chip со фонд од 20 милиони долари

Интел лансира блокчејн за рударство на Биткоин

Интел го претстави Blockscale, новиот ASIC кој ќе биде испорачан почнувајќи од третиот квартал на годината  Интел го насочува својот нишан кон рударството на Биткоин Пред неколку дена Intel најавено ја лансираше…

Continue ReadingИнтел лансира блокчејн за рударство на Биткоин

Елон Маск купи 9,2 отсто од Твитер за 2,9 милијарди долари

Акциите на платформата скокнаа по веста дека шефот на „Тесла“ и „Спејс икс“ поседува 9,2 отсто од компанијата. Милијардерот Елон Маск презеде удел во Твитер за речиси 3 милијарди долари…

Continue ReadingЕлон Маск купи 9,2 отсто од Твитер за 2,9 милијарди долари

Binance станува официјален партнер за размена на крипто на 64. Греми награди

Академијата за снимање, голема компанија за снимање музика позната по своите годишни музички награди Греми награди, склучи партнерство со Binance, најголемата светска крипто берза според обемот на тргување. Според заедничкото…

Continue ReadingBinance станува официјален партнер за размена на крипто на 64. Греми награди

LG Electronics од Јужна Кореја се впушта во крипто и блокчејн технологија

LG Electronics додаде технологија за криптовалути и блокчејн во својата деловна повелба. Планот за деловно проширување на јужнокорејскиот технолошки гигант беше одобрен за време на состанокот на акционерите на 24…

Continue ReadingLG Electronics од Јужна Кореја се впушта во крипто и блокчејн технологија

Samsung Galaxy S22 Ultra – перформанси кои нема да ве остават рамнодушни

Доколку е време за нов телефон, дефинитивно must have за секоја модерна, софистицирана и урбана личност е Galaxy S22 Ultra. Живееме во еден ултра модерен, урбан и брз свет каде…

Continue ReadingSamsung Galaxy S22 Ultra – перформанси кои нема да ве остават рамнодушни

Twitter тестира функција за објавување аудио клипови

Некои домаќини на Twitter Spaces сега можат да тестираат креирање аудио клипови од снимени дискусии. Засега малку корисници на iOS имаат пристап до новото тестирање на функции, а во блиска…

Continue ReadingTwitter тестира функција за објавување аудио клипови

End of content

No more pages to load