Read more about the article ПЕНЗИСКАТА ДУПКА ЗА 10 ГОДИНИ „ПРОГОЛТА“ 4,2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА од државната каса
epa06170179 A worker counts Euro banknotes at a money exchange company in Peshawar, Pakistan, 29 August 2017. The Euro jumped against the US dollar on 29 August recording $ 1.2 for the first time in 18 months. EPA-EFE/ARSHAD ARBAB

ПЕНЗИСКАТА ДУПКА ЗА 10 ГОДИНИ „ПРОГОЛТА“ 4,2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА од државната каса

Во јануари пензиите се зголемија за 2,9 проценти, а во септември ќе има ново зголемување, согласно законските измени со кои се враќа старата методологија според која усогласувањето на пензиите се…

Continue ReadingПЕНЗИСКАТА ДУПКА ЗА 10 ГОДИНИ „ПРОГОЛТА“ 4,2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА од државната каса

Visa и MasterCard ја прекинуваат работата во Русија поради инвазијата на Украина

Aмериканските мултинационални корпорации за финансиски услуги „Visa“ и „Mastercard“ објавија дека донеле одлука за престанок на работењето со Русија поради инвазијата на оваа земја врз Украина. Според соопштението, компанијата „Mastercard“ одлучила да…

Continue ReadingVisa и MasterCard ја прекинуваат работата во Русија поради инвазијата на Украина

Сенатот на Вирџинија на САД им дозволува на државните банки да нудат услуги за чување крипто

Сенатот на Вирџинија во Соединетите држави едногласно го одобри барањето за измена на нацрт-законот што сега им овозможува на традиционалните банки кои работат во Комонвелтот на Вирџинија да обезбедуваат услуги…

Continue ReadingСенатот на Вирџинија на САД им дозволува на државните банки да нудат услуги за чување крипто

Која банка загубила најмногу коминтенти поради затворањето на фирмите?

Згаснати сметки поради затворање на фирмите ДЕПОНЕНТ БАНКАВКУПНО СУБЈЕКТИ НЛБ  Банка А. Д. Скопје1.361Комерцијална Банка А. Д. Скопје1.281Стопанска Банка А. Д. Скопје1.163Халк Банка А. Д. Скопје759ТТК Банка А. Д. Скопје 423Охридска Банка…

Continue ReadingКоја банка загубила најмногу коминтенти поради затворањето на фирмите?

КАТАСТРОФАЛНО! Погледнете колку е намалена цената на Руската Рубла

Денеска на 28 Февруари цената на Рублата е намалена повеќе од 22 проценти спрема Американскиот долар. Погледнете го зголемувањето на доларот на сликата:

Continue ReadingКАТАСТРОФАЛНО! Погледнете колку е намалена цената на Руската Рубла

Цената на Биткоинот се намали по предупредувањата од Англиската Банка

Цената на биткоинот се намали додека Банката на Англија предупреди на крипто опасностите. Во декемврискиот извештај за финансиската стабилност на Банката на Англија се вели дека пазарите и активностите поврзани…

Continue ReadingЦената на Биткоинот се намали по предупредувањата од Англиската Банка

Топ американски банки истражуваат заеми поддржани со биткоин

Голдман Сакс и другите финансиски институции од првиот ред на Волстрит сериозно размислуваат за начини да го користат биткоинот (BTC) како колатерал за заеми во готовина на фирмите. Цената на…

Continue ReadingТоп американски банки истражуваат заеми поддржани со биткоин

Вчера го допре дното, а денес се зголеми вредноста на лирата во однос на доларот

Турската централна банка интервенираше, по што лирата закрепна.  Лирата драстично падна во ноември, по одлуката на централната банка за дополнително ублажување на монетарната политика и покрај зголемената инфлација.   Лирата, која…

Continue ReadingВчера го допре дното, а денес се зголеми вредноста на лирата во однос на доларот

Најголемата австралиска банка гледа „поголеми ризици во неучеството“ во крипто

Извршниот директор на Commonwealth Bank of Australia (CBA), најголемата банка во земјата, гледа големи ризици во неучеството во криптовалутите. „Гледаме ризици во учеството, но гледаме поголеми ризици во неучеството“, објасни…

Continue ReadingНајголемата австралиска банка гледа „поголеми ризици во неучеството“ во крипто

Австралиската Commonwealth Bank станува првата на континентот која нуди тргување со крипто валути

Commonwealth Bank of Australia ќе стане првата главна банка во земјата која ќе понуди платформа за тргување со криптовалути на малопродажните клиенти, со што ќе ги урива индустриските рангови бидејќи…

Continue ReadingАвстралиската Commonwealth Bank станува првата на континентот која нуди тргување со крипто валути

Mastercard ќе им овозможи на банките да нудат услуги за криптовалути

Mastercard потпиша договор со фирмата за криптовалути Bakkt за да ги направи достапни крипто опциите за трговците и банките низ својата платежна мрежа. Банките во глобалната платежна мрежа на Mastercard…

Continue ReadingMastercard ќе им овозможи на банките да нудат услуги за криптовалути

САД СО ГРАНТ ОД 56,6 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЌЕ И ПОМАГА НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕКОНОМИЈАТА И НАМАЛУВАЊЕ НА КОРУПЦИЈАТА

Владата на Република Северна Македонија на денешната 108-ма седница ја разгледа и усвои информацијата за потребата од склучување на нов усогласен текст на Амандманот бр.1 на Договорот за грант за…

Continue ReadingСАД СО ГРАНТ ОД 56,6 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЌЕ И ПОМАГА НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕКОНОМИЈАТА И НАМАЛУВАЊЕ НА КОРУПЦИЈАТА

End of content

No more pages to load