You are currently viewing Binance Academy го прави образованието за крипто и блокчејн бесплатно за сите

Binance Academy го прави образованието за крипто и блокчејн бесплатно за сите

Во текот на изминатата година, просторот за криптовалути и блокчејн забележа огромен раст во однос на иновациите, случаите на употреба и цената. Ова, исто така, предизвика пораст на неговата популарност и со тоа донесе повеќе корисници во просторот. Крипто заедницата се стреми да најде решенија кои го премостуваат јазот помеѓу раните усвоени и најновата технологија која се појавува во вселената. 

Бидејќи основната технологија што ја поттикнува криптовалутата е релативно нова, екосистемот може да биде огромен за почетниците.

Бинас академија, образовниот дел на Binance, обезбедува бесплатна и лесно разбирлива содржина во врска со блокчејн, крипто, Metaverse, NFT и сите други поврзани случувања во индустријата. 

Binance е еден од најголемите даватели на инфраструктура за криптовалути и блокчејн технологија во светот. Со Binance Academy, таа има за цел да им понуди на сите во просторот шанса лесно да научат и разбираат основни и сложени теми.

Станете клучен крипто едукатор

Целта на Binance Academy е да стане глобално достапна образовна платформа која покрива сеопфатен опсег на основни и напредни теми кои опфаќаат сè, од блокчејн и неговите апликации до криптовалути и безбедност и многу повеќе.

Има преку 361 статија на 22 различни јазици, кои опфаќаат сè, од компјутерска безбедност до економија. Секој може лесно да се најави во секое време и да научи за различни теми без мака да се регистрира или да се претплати. Со оглед на брзата природа на индустријата, наставната програма на Binance Academy постојано се ажурира и модифицира за да одговара на настаните и стратегиите од реалниот свет. 

Корисниците можат да го означат Речник како водич за навигација низ брзо-развивачкиот јазик на блокчејн економијата. Статии, есеи и видео објаснувања се дадени како упатства за различни теми, овозможувајќи им на корисниците лесно да ги сфатат основите на блокчејн технологијата.

Може да се најдат детални објаснувања за различни стратегии за тргување, економски перспективи и многу сложени теми за безбедност во криптоверзијата со користење на понудените филтри „Средно“ или „Напредно“, што ја прави платформата удобна и корисна и за почетниците и за искусни корисници.

ДИОР

Binance отсекогаш верувал во важноста на корисниците на блокчејн. Всушност, Binance ги поттикнува своите корисници да „направат сопствено истражување (DYOR) пред да се нурнат во криптоверзијата наместо да бидат слепо под влијание на бесрамни тврдења и реклами. Changpeng Zhao, извршен директор и основач на Binance рече дека „новите крипто корисници треба да направат сопствено истражување и да си веруваат себеси“.

Имено, платформата соработуваше со глобалната суперѕвезда и претприемач Џеј Балвин, ол-стар кошаркарскиот напаѓач Џими Батлер и борецот за мешани боречки вештини Валентина Шевченко неодамна за да започне глобална кампања за зајакнување на потрошувачите наречена #CryptoCelebAlert. Кампањата ги охрабрува потрошувачите сами да истражуваат и да научат за крипто просторот, за да можат да бидат одговорни за сопствената финансиска слобода и успех.

Со Binance Academy, информациите поврзани со крипто се лесно достапни за секој што се обидува да го истражи просторот. Binance Academy содржи бесплатна, висококвалитетна едукативна содржина што може да им помогне на поединците да донесат правилни одлуки без да бидат заведени од какви било лажни тврдења. Академијата е уште еден чекор на Binance кон нејзината долгорочна визија за еволуирање во отворена платформа со градење на инфраструктура за крипто во утрешниот свет.

За повеќе информации за Binance, проверете ги нивните Официјална веб-страница.