You are currently viewing САД направија еден од најголемите крипто грабежи, уапсени парови за перење 4.5 милијарди долари во биткоин

САД направија еден од најголемите крипто грабежи, уапсени парови за перење 4.5 милијарди долари во биткоин

Американското Министерство за правда откри едно од најголемите грабежи на криптовалути во вредност од неверојатни 3.6 милијарди долари во биткоин поврзан со хакирањето на берзата за дигитални валути Bitfinex во 2016 година. Покрај тоа, Министерството за правда уапси тим со маж и жена под обвинение за перење пари. Илја „Холандски“ Лихтенштајн (34) и неговата сопруга Хедер Морган (31), жители на Њујорк, беа уапсени во вторникот наутро на Менхетен. Двојката го потрошила незаконски стекнатото богатство на низа луксузи, од злато и незаменливи жетони до подарок картичка Волмарт од 500 долари, соопштија обвинителите.

Двојката имаше многу активно присуство на социјалните мрежи со Морган познат како рап пејачот „Разлехан“, псевдоним што таа на нејзината веб-страница рече дека се однесува на Џингис Кан „но со повеќе пица“.

Во она што би било едно од најзначајните заплени од страна на Министерството за правда, тоа е исто така сведоштво дека криптовалутите повеќе не можат да се користат како рај за криминалците.

Парот ќе се соочи со сериозни обвиненија

Двојката ќе се соочи со сериозни обвиненија, вклучително и заговор за перење пари и измама на САД. Случајот беше поднесен пред федералниот суд во Вашингтон По нивното појавување во судот, парот беше принуден да постави обврзница од 5 милиони долари за Лихтенштајн и 3 милиони долари за Морган.

Судот исто така побара нивните родители да ги објават своите домови како обезбедување за нивно враќање во судот.
Дуото е обвинето за заговор за перење на 119,754 биткоини украдени откако хакер упаднал во Битфинекс и иницирал повеќе од 2,000 неовластени трансакции. Вкупната вредност на БТК во тоа време беше 71 милион долари. Денес се вели дека неговата вредност изнесува 4.5 милијарди долари.

Даек Веб исто така е вклучен

Детективите на Министерството за правда ја добија својата прва трага од бистата на подземен дигитален пазар во 2017 година што се користеше за перење на дел од средствата. Дел од парите беа префрлени на AlphaBay, верзијата на eBay што се одржува во сè што се случува, хостирана на темната мрежа.

Според компанијата за следење дигитални валути Elliptic, кога страницата била симната, им дозволила на властите да пристапат до внатрешните дневници на трансакциите на AlphaBay и да ги поврзат со сметка за криптовалути на името на Лихтенштајн.

Bitfinex во соопштението рече дека работи со Министерството за правда за „да ги воспоставиме нашите права за враќање на украдениот биткоин“.

Општи услови

Презентираната содржина може да вклучува лично мислење на авторот и е предмет на пазарната состојба. Направете истражување на пазарот пред да инвестирате во криптовалути. Авторот или публикацијата не сноси никаква одговорност за вашата лична финансиска загуба.