You are currently viewing Австралиски милијардер го тужи Facebook за крипто измами со согласност на AG

Австралиски милијардер го тужи Facebook за крипто измами со согласност на AG

Австралискиот милијардер Ендрју „Твиги“ Форест го води Фејсбук на суд поради измамни реклами за криптовалути за кои тој тврди дека го користеле неговото име за измама на жртвите.

Претседателот на Fortescue Metals го обвинува Фејсбук за кршење на австралиските закони за перење пари, тврдејќи дека „свесно профитира од овој циклус на нелегални реклами“ што не успеа да ги отстрани.

Првичното судско рочиште во судот за магистрации во Западна Австралија е закажано за 28 март, а рочиштето за извршување се очекува подоцна во 2022 година.

Форест ги покренува обвиненијата според Дел 10 од Кривичниот законик на Комонвелтот, со согласност на главниот обвинител Михаилија Кеш.

Според поднесоците, една австралиска жртва изгубила 952,000 американски долари откако се нашла на измамата. Судските документи наведуваат дека измамата „ги измамила жртвите од милиони долари“.

„Овие сценарија се одиграа во основната измама која го користеше името, сличноста и репутацијата на д-р Форест за да се најдат жртви, кои често пријавуваа дека биле измамени откако верувале дека д-р Форест всушност ја поддржува инвестициската шема“.

Адвокатите на Форест рекоа дека иако „не го знаат точниот број или идентитетот на лицата измамени поради оваа злобна измама, опсегот на штетата е огромен“.

Тие додадоа дека тој потрошил „стотици илјади долари“ за да се дистанцира од измамата од март 2019 година, кога за прв пат почна да се промовира на Фејсбук.

Во жалбата се тврди дека пристапот на Фејсбук до податоците на корисниците е водечки „придонесувач во ширењето на нелегални реклами, „лажни вести“ и други несакани интернет материјали. Форест додаде дека неуспехот на компанијата да ги отстрани лажните реклами бил „криминално непромислен“.

Портпаролката на матичната компанија на Фејсбук, Мета Платформи, изјави за The Australian дека презема „повеќеслоен пристап за да ги запре овие реклами“ со откривање на рекламите, блокирање на измамничките огласувачи и во некои случаи, преземање судски дејствија.

Сепак, Форест верува дека гигантот на социјалните мрежи треба да направи повеќе за да спречи ширење на измами на неговата платформа. Бидејќи измамниците се претежно лоцирани во странство, Форест вели дека „не можат лесно да се следат“.

Тој додаде дека „најдобар начин да се заштитат Австралијците е да се одврати Фејсбук – преку кривично гонење – да дозволи да се користи како инструмент за криминал“.

„Фејсбук покажа малку апетит да се саморегулира или да преземе основни чекори за да ги заштити Австралијците од злоупотребата на неговата платформа од страна на измамници и измамници, така што не останав без друга опција освен да ја преземам оваа акција“, рече тој.

Доколку австралиските судови го прогласат за виновен, Фејсбук може да се соочи со парични казни и да биде принуден да го промени начинот на кој функционира рекламирањето.

Бизнисменот, исто така, поднел посебна тужба до Врховниот суд на Калифорнија во септември минатата година, барајќи судско ослободување. Случајот се уште е во тек, а датумот на граѓанскиот случај допрва треба да се одреди.

Измамата е во тек

Во 2019 година, Форест беше меѓу неколкуте австралиски познати личности кои беа лажно цитирани да сведочат за измамничка криптовалута, вклучувајќи ја и Кејт Винслет. Една измама ги цитираше славните личности во написи за лажни мејнстрим вести кои рекламираат лажна платформа за инвестирање во Биткоин.

Во 2020 година, австралиската комисија за хартии од вредност и инвестиции издаде предупредување за лажни крипто реклами одобрени од славни личности, вклучително и Австралијци како Хај Џекмен, Никол Кидман и Валид Али.

На други познати личности, вклучувајќи ги Илон Маск, Бил Гејтс и Ричард Бренсон, им е украден имиџот пред крипто измамите.

Поврзани со: Австралијците загубија над 25 милиони долари поради лажни крипто инвестиции: Извештај

Форест испрати отворено писмо до извршниот директор на Мета Платформи, Марк Закерберг во ноември 2019 година, барајќи од платформата да ги отстрани лажните реклами и да спречи неговата слика да се користи во иднина.

Како што објави Cointelegraph во август 2021 година, инвестициските измами ги чинеа австралиските инвеститори повеќе од 50.5 милиони долари во првите шест месеци од 2021 година, при што крипто измамите придонесуваат за повеќе од 50% од загубите.