You are currently viewing Ethereum, Dogecoin и Shiba Inu се оддалечуваат на уделот на пазарот за крипто плаќање на Биткоин

Ethereum, Dogecoin и Shiba Inu се оддалечуваат на уделот на пазарот за крипто плаќање на Биткоин

Уделот на Биткоин во обемот на плаќања за крипто продолжува да се намалува, според BitPay

Алтернативните криптовалути стануваат популарни кај купувачите, според водечкиот процесор за крипто плаќање BitPay.

Шеесет и пет проценти од сите плаќања беа направени со Биткоин, најголемата криптовалута во светот, во 2021 година, што е намалено за 27 отсто во однос на пред една година.

Ethereum е најголемиот виновник за намалувањето на уделот на крипто плаќањата на кралот. Минатата година, таа беше одговорна за 13% од сите трансакции на BitPay и покрај фактот што мрежата е зафатена со високи такси.

Меме монетите Shiba Inu и Dogecoin беа издвоени меѓу најпопуларните алткоини, заедно со Litecoin.

Далас Маверикс, кошаркарскиот тим во сопственост на милијардерот и водител на „Ајкула тенк“ Марк Кубан, почнаа да прифаќаат Dogecoin минатиот март во партнерство со BitPay.

Трговецот на мало со електроника Newegg им дозволи на своите клиенти да плаќаат и со Dogecoin и со Shiba Inu минатата година.

Кинескиот гигант AMC се очекува да започне со прифаќање на двете монети од кучиња на почетокот на 2022 година, откако првично ќе овозможи крипто плаќања кон крајот на 2021 година со помош на BitPay.

Како што објави U.Today, неодамнешното истражување спроведено од Visa покажува дека една четвртина од трговците планираат да започнат да прифаќаат криптовалути во 2022 година.

BitPay забележа пораст од 57% во обемот на трансакциите минатата година, што имаше корист од растот на поширокиот пазар на криптовалути.

Сепак, дури и со скоро 79,000 обработени трансакции за еден месец, компанијата со седиште во Атланта бледне во споредба со главните гиганти како Visa, кои крипто играчите се обидуваат да го попречат.

Возејќи го крипто бранот, инвеститорите почнаа масовно да се расфрлаат со криптовалути во 2021 година, при што луксузните стоки сочинуваат речиси една третина од вкупниот обем на трансакции на BitPay.