You are currently viewing Флојд Мејведер и други познати личности тужени за промовирање на Crypto Ethereum Max

Флојд Мејведер и други познати личности тужени за промовирање на Crypto Ethereum Max

Неколку познати личности – вклучувајќи ги Ким Кардашијан, Флојд Мејведер Џуниор и Пол Пирс – се соочуваат со тешка тужба за колективна акција за наводно промовирање крипто измама со пумпа и депонии позната како Ethereum Max.

Мејведер и другите познати личности се соочуваат со класно-акционен костим над Ethereum Max

Судските документи беа поднесени против тројцата минатиот петок во Окружниот суд во САД за Централниот округ на Калифорнија. Покрај тројцата портпароли на познатите личности, во костумот се именувани и ко-основачите на Ethereum Max. Сите се обвинети за давање погрешни или лажни изјави за средството преку социјалните медиуми и други промотивни платформи.

Кардашијан, Мејведер и Пирс се обвинети дека им рекле на сите свои следбеници на социјалните мрежи да инвестираат во валутата. Откако сите купиле и цената се надувала, тројцата решиле да ги продадат своите скривалишта. Жалбата беше поднесена помеѓу датумите од 14 мај 2021 година и 27 јуни 2021 година, од жител на Њујорк, Рајан Хјугерих. Според жалбата, инвеститорот изгубил доста пари.

Портпаролот на Ethereum Max вели дека компанијата ги оспорува наводите и објасни во едно интервју:

Измамниот наратив поврзан со неодамнешните обвинувања е преполн со дезинформации.

Мејведер ја промовираше валутата за време на боксерски меч во 2021 година што го имаше со ѕвездата на YouTube, Логан Пол, додека Пирс – спортски коментатор – го промовираше средството на Твитер за време на гребење што го имаше со спортскиот канал ESPN, поранешен работодавец. Кардашијан ја промовираше валутата на нејзината страница на Инстаграм, што го поттикна Управата за финансиско однесување на Обединетото Кралство (FCA) да се вклучи. Иако не ја казнија реалити ѕвездата, ја означија објавата и возвратија кога таа се обиде да објасни дека тоа е само реклама.

Чарлс Рандел – шеф на FCA – спомна:

Таа не мораше да открива дека Ethereum Max – да не се меша со Ethereum – беше шпекулативен дигитален токен создаден еден месец претходно од непознати развивачи, еден од стотиците такви токени што ги исполнуваат крипто размените.

Карпеста промотивна историја во светот на крипто

Во тоа време, се веруваше дека пораката објавена од Кардашијан е најследената објава на Инстаграм базирана на крипто во историјата, бидејќи славната личност во моментов може да се пофали со речиси 300 милиони следбеници на Инстаграм. Рандел дополнително објасни:

Не можам да кажам дали овој конкретен токен е измама, но влијателите на социјалните мрежи рутински се платени од измамниците за да им помогнат да испумпуваат и исфрлаат нови токени врз основа на чисти шпекулации. Некои инфлуенсери промовираат монети за кои се покажа дека едноставно воопшто не постојат.

Ова не е прв пат Флојд Мејведер да биде обвинет за несоодветна промоција на крипто проект. Пред неколку години, тој – заедно со музичкиот продуцент Диџеј Калед – беа обвинети од Комисијата за хартии од вредност (SEC) за промовирање на иницијални понуди на монети (ICO) без да ѝ откријат на својата публика и следбеници дека добиле промотивни такси. И двајцата требаше да платат казни од стотици илјади долари.