You are currently viewing Парче недвижен имот од повеќе милиони долари штотуку се продаде за крипто

Парче недвижен имот од повеќе милиони долари штотуку се продаде за крипто

Кој би помислил дека блокчејн и недвижности можат да направат толку фантастичен пар?

Недвижностите и Crypto стануваат сериозни партнери

Има многу случаи кога недвижен имот се евидентира во блокчејнот, но тоа е прилично ретко кога некој купува дел од недвижен имот со криптовалута. Сепак, овие случаи се случуваат, како што е неодамнешната трансакција во градот Мајами, Флорида. Некој неодамна купи стан во Мајами Бич од 22.5 милиони долари со поглед на океанот со дигитална валута, што ја означи најголемата трансакција од ваков вид.

Бараната цена беше 11.2 милиони долари. Кој го купил домот јасно го сакал, имајќи предвид дека обезбедил двојно повеќе од она што го барал почетниот сопственик. Сега, изгледа дека кој го купил домот повторно го наведува имотот. Овој пат бараната цена е 28 милиони долари.

Кондото и соодветните имоти што го опкружуваат – сите се во комплекс познат како Arte Surfside – беа изградени од развивачите на недвижнини Алекс Сапир и Џовани Фасијано. Во едно неодамнешно интервју, тие зборуваа за нивното патување во светот на недвижностите и што е тоа што ги привлекува кон растечката крипто индустрија. Рекоа:

Се заинтересиравме да прифатиме криптовалута како плаќање откако сфативме дека овие нови сопственици на богатство сакаат да трошат пари на средства од реалниот свет. Пред Арте да постави инфраструктура за да го овозможи ова, луксузните недвижности не беа достапни за овој тип на купувачи во Мајами. Ни беше очигледно дека треба да ги споиме двете индустрии и да создадеме нова норма.

Двете фигури се здружија преку компанија позната како Solid Block, која обезбедува сопствени решенија за купување и продажба на недвижен имот во САД. . Покрај тоа, тие велат дека крипто создава сосема нова генерација на богатство, а сега е време да се заработи на растечкиот пазар.

Според Фасијано:

Криптовалутите станаа легитимен начин на плаќање и со многу врвни компании од Силиконската долина и фирми за ризичен капитал што се пробиваат во Мајами, сакавме да најдеме начин да им го направиме Arte уште попривлечен. Криптовалутите беа возилото во кое многу луѓе воспоставија богатство и прифаќањето монети (или конверзии во УСД) е одличен начин да се појавите пред оваа публика.

Ова станува редовна работа

Разговарајќи за продажбата на неодамнешниот понизок пентхаус, Фасијано понатаму рече:

Бевме обземени од количината на повици што ги добивме од квалификувани купувачи само неколку дена откако ја објавивме нашата способност да ги олесниме трансакциите со криптовалути за становите во Arte. Крипто трансакциите во реалниот свет сè уште не се нашле целосно во мејнстримот, така што е јасно дека врвните носители ширум светот обрнуваат внимание кога се отвораат нови можности за трансакции.