You are currently viewing 15-те највлијателни крипто градови во светот

15-те највлијателни крипто градови во светот

Crypto е глобална заедница на луѓе кои се повеќе живеат во дигитален метаверс. Но, иако го прифаќаат децентрализираниот свет, физичките места сè уште се многу важни – на крајот на краиштата, никој не може целосно да живее во блокчејн.

Затоа Дешифрирај состави листа на највлијателните крипто градови во светот. Овие 15 места ја обликуваат технологијата, културата и политиката што го прават крипто она што е. Тие беа избрани не затоа што се пожелни места за живеење (иако многу се), туку затоа што, од една или друга причина, извршија големо влијание врз крипто.

Списокот беше производ на интензивна дебата меѓу мала група група на Дешифрирај уредници и вработени писатели и претставува региони од целиот свет. Дали вашиот град го направи пресекот? Прочитајте за да ги откриете нашите рангирања, почнувајќи од бројот 15.

15.
Лондон, Англија

Статусот на Лондон како главен финансиски центар одамна му дава предност во привлекувањето крипто иноватори. Оригиналниот провајдер на паричник Биткоин, Blockchain.com, го нарекува главниот град на Обединетото Кралство свој дом, како и поновите фирми како Ethereum wallet Argent и чуварот на дигитални средства Copper.

Градот беше доволно клучен за да биде домаќин на вториот Devcon, најголемиот настан на Ethereum уште во 2015 година.

Но, неговото влијание се намалува. Управата за финансиско однесување на Обединетото Кралство (FCA) зазеде остра цел кон крипто, бркајќи ја врвната размена на крипто Binance и велејќи им на крипто инвеститорите да бидат „подготвени да ги загубат сите пари.“ Заедно со одвојувањето на ОК од ЕУ, и компаниите може сериозно да размислат за засновање на нивните европски операции на друго место.14.
Чејан, Вајоминг

Додека државата Њујорк ги отежнуваше крипто компаниите и федералната влада ги опкружуваше и размислуваше како точно да се изгради регулаторна рамка, Вајоминг се впушти во целост. најпријателските закони за блокчејн технологија и криптовалути во земјата. 

Сега, Кракен, Аванти и други поставуваат банкарски пунктови во државата Каубој. Сигурно ќе дојде повеќе, благодарение на биткоин-пријателските полиња како сенаторката Синтија Лумис, која го нарекува Шајен дома.

13.
Лагос, Нигерија

Знаете кога луѓето зборуваат за употребата на Биткоин како хеџ за инфлација? Кога зборуваат со љубов за слободата на peer-to-peer трансакции? Тие зборуваат за тоа што се случува во Нигерија.

Лагос е најголемиот град и финансиски центар на најголемата африканска економија, која е погодена од шест последователни години двоцифрена инфлација.

Нигерискиот главен град беше нулта основа за популарен отпор против монетарната политика на централната банка и ограничувањата на криптовалутите. Оваа година, Нигерија се најде на врвот на листата за обемот на тргување меѓу врсници во Африка- и дојде на второ место по САД во светот.

12.
Тел Авив, Израел

Тел Авив е примарен технолошки центар на Израел и жариште за стартапи – има повеќе по глава на жител од кој било друг град надвор од Калифорнија. Блокчејн технологијата не е исклучок. Градот со над 432,000 жители тврди дека 90 од 150-те израелски блокчејн компании. Една таква компанија, Unbound Security, која користи нов тип на криптографија за складирање на дигитални средства, беше купена од Coinbase во ноември 2021 година. Заемодавачот на биткоин Celsius Network отвори канцеларија таму во февруари.

11.
Зуг, Швајцарија

Цуг беше речиси изоставен од списокот поради технички аспект: не е доволно голем за да биде град. Но, швајцарскиот град со 30,000 тупаници над неговата тежина. Тоа е седиштето на Фондацијата Ethereum, која помага да се води криптовалута со пазарна вредност од речиси 500 милијарди долари.

Кантонот Цуг, познат како „Крипто долина“, ги привлече и ривалите на Ethereum, Tezos, Dfinity, Bancor и Cardano. И од оваа година, тие компании можат дури и да ги плаќаат даноците во крипто. Цуг, познат по својата поспаност и стрмнини, ја подготви крипто-пријателската книга за игри што поегзотичните места како Мајами само што ја искористија.

10.
Сингапур

Сингапур е главен финансиски центар и само се здоби со статус во светот на крипто, бидејќи Кина ја ограничи крипто активноста и Хонг Конг паѓа под орбитата на копното. Coinbase и Binance, две од најголемите берзи во светот, бараат лиценци од Монетарната управа на Сингапур за да работат таму. 

Дури и без нив, градот-држава веќе има жива крипто-сцена која го вклучува седиштето на фирмата за пазарни податоци Нансен, размената Crypto.com и протоколот DeFi Kyber Network.

9.
Берлин, Германија

Пазарите на областа Кројцберг во Берлин станаа познати уште во 2013 година по прифаќањето на Биткоин, во еден момент имајќи најмногу бизниси кои прифаќаат криптовалути на метар од каде било во светот. Но, Берлин е на сцената на Ethereum речиси исто толку долго. Тоа беше местото на почетниот Devcon во 2014 година, а потоа стана најжешкиот хакатон простор во Европа со ETHBerlin. Најмалку 15 блокчејн компании денес го нарекуваат Берлин дома, вклучително и Centrifuge и Gnosis.

8.
Торонто, Канада

Сè уште чекате за Bitcoin ETF? Не во Канада. Комисијата за хартии од вредност на Онтарио, со седиште во Торонто, одобри голем број на фондови со кои се тргува преку берза оваа година – Ethereum, Bitcoin и крипто комбинации – за да можат да тргуваат на берзата во Торонто.

Додека Bitcoin ETF допрва треба да стигнат до многу поголемиот сосед на Канада на југ, Торонто е познат по извозот на иновации. Тоа е посвоениот дом на креаторот на Ethereum Виталик Бутерин и родното место на ко-основачот Џозеф Лубин, кој продолжи да го гради софтверот Web3 и инвестициската компанија ConsenSys.

7.
Лисабон, Португалија

Португалија е една од ретките земји што не ги оданочува капиталните добивки на заработката од криптовалути, што значи дека приврзаниците на дигиталната книга можат да си ја пуштат косата во Лисабон.

Оваа есен, членовите на заедницата на Ethereum и станиците на Солана се спуштија на градот и неговите плажи за да присуствуваат на ETHLisbon и Solana Breakpoint. Со намаленото влијание на Лондон и добредојдениот однос на Португалија кон финансиските иновации, Лисабон е подготвен да привлече повеќе од само забави и хакатони во иднина.

6.
Newујорк, САД

Прилично рано во постоењето на Биткоин, регулаторната рамка на државата Њујорк позната како BitLicense ги истера крипто компаниите како ShapeShift и Kraken. Но, следниот градоначалник на Њујорк, Ерик Адамс, се залага за привлекување и задржување на компании во финансискиот капитал на САД. Адамс вети дека ќе ги земе своите први три плати во БТК, зголемувајќи ја посветеноста на градоначалникот на Мајами Френсис Суарез да ја преземе една плата во БТК.

Адамс исто така бара да создаде криптовалута специфична за Њујорк.

Дури и без NYC Coin, тешко е да се расправаме против влијанието на градот, каде што Вол Стрит се измеша со финтех за да им даде на инвеститорите Galaxy Digital, Gemini, Paxos и Grayscale – да не ги спомнуваме ConsenSys и OpenSea.

5.
Сан Салвадор, Ел Салвадор

Максималистот на биткоинот и претседател на Ел Салвадор, Најиб Букеле, стана еден од најгласните и најгордите поборници за водечката криптовалута од кога ја објави како законско средство за плаќање. претходно оваа година. 

Букеле, исто така, покажа посветеност на рударството Биткоин со обновлива енергија -од вулканите. Иако тоа сè уште не е фатено, прогласот од Сан Салвадор има и други латински земји кои се борат со инфлацијата и скудните девизни резерви да размислуваат и за усвојување на Биткоин како национална валута.

4.
Мајами, САД

Со заклучувања и ограничувања со ограничени собири за една година, на застапниците на Биткоин и криптовалути им требаше место да одат. Скоро 15,000 луѓе беа пречекани во Биткоин 2021 Мајами од неговиот љубезен градоначалник Френсис Суарез. 

Суарез го стави крипто во сржта на неговата агенда – притискање да им се дозволи на градските работници да бидат платени во биткоин, залагајќи се за средството да се додаде во општинската каса и, се разбира, да ги охрабри компаниите да отворат продавница.

Што го направија. Во јуни 2021 година, крипто берзата Blockchain.com објави дека ќе го премести своето седиште во САД од Њујорк во Мајами. ФТХ, во меѓувреме, потроши десетици милиони за да ги добие правата за именување на стадионот во Мајами Хит. Прегратката на Биткоин од страна на Суарез ги натера другите компании да размислуваат каде да го лоцираат своето седиште.

3.
Пекинг, Кина

Пекинг нема да биде омилен на обожавателите на крипто, но неколку други градови можат да се пофалат дека имаат такво влијание врз индустријата. 

Од 2017 година, Кина забранува тргување со криптовалути. Владата со седиште во Пекинг отиде една подобра оваа година кога забрането рударство. Овој потег ги доведе цените на крипто во слободен пад и фундаментално го промени геополитичкиот состав на рударската индустрија на Биткоин.

Во април 2021 година, Кина командуваше со приближно две третини од светската рударска индустрија на Биткоин. Сега, сè е само исчезнато. Но, не го отфрлајте долгогодишното влијание на Кина.

Со централизирана влада која брзо се движи, Пекинг би можел да ги притисне прстите за да ги намали цените на електричната енергија и да ги придобие компаниите за рударство, како што направи Русија. Засега, сепак, со задоволство ги фокусира своите напори на дигиталниот јуан. Успехот со неговиот огромен пилот може да ги поттикне другите земји да истражат дигитална валута на централната банка.

2.
Вашингтон, ДЦ, САД

Пазарите на крипто се зголемуваат и паѓаат поради законодавните и регулаторните гласини што протекуваат од DC

И имаше многу протекување. Под новиот претседател Гери Генслер, ДИК се залагаше за тоа построги закони за заштита на потрошувачите, тврдеше дека просторот DeFi е преполни со нерегистрирани хартии од вредност, Па дури и се закани дека ќе покрене тужба една од најголемите компании во индустријата, Coinbase. Додадете го тоа на сметката за инфраструктура што ги прикраде јазичните редефинирање на крипто-брокерите, и можеби мислите дека главниот град на САД сакал да убие крипто.

Но, поборниците за Биткоин сакаат Тед Круз (R-TX) Синтија Лумис (R-WY) го задржаа знамето да вее, додека индустриските лоби групи, како што се Центарот за монети и Здружението Блокчејн, ги придобија увото на креаторите на политиката, истовремено зголемувајќи го своето влијание кај потрошувачите.

1.
Сан Франциско, САД

Можеби сте прочитале дека сите бегаат од Сан Франциско поради пандемијата. Не верувајте во FUD: сè уште владее. Kraken, OKCoin и Robinhood имаат големи отпечатоци таму – да не зборуваме за Coinbase, чии директори сè уште се групирани во Сан Франциско, дури и кога фирмата тврди дека е децентрализирана. А областа залив е дом не само на Google, туку и на пребарувачот со крипто-придвижување кој се надева дека ќе го замени: Brave.

Сакате финансирање? Шансите се дека ќе го видите Андресен Хоровиц по патот во Менло Парк. Само барате да се симнете од земја? Веројатно би биле пресреќни што би биле примени во Y Combinator во Mountain View, како што беше Coinbase.

Областа на заливот останува центар на блокчејн универзумот.