You are currently viewing Малата криптовалута наречена Омикрон одеднаш се ракетираше – дури и кога новата варијанта на Ковид-19 ги ​​сруши цената на биткоинот и крипто пазарите

Малата криптовалута наречена Омикрон одеднаш се ракетираше – дури и кога новата варијанта на Ковид-19 ги ​​сруши цената на биткоинот и крипто пазарите

Новата, брзо распространета варијанта на Ковид-19, наречена омикрон, ги доведе биткоинот, криптовалутите и традиционалните пазари во колапс оваа недела, при што инвеститорите беа предупредени „да бидат на стража“.

Цената на биткоинот изгуби повеќе од 5% за неколку часа оваа недела, земајќи го својот пад од историските максимални вредности од околу 69,000 долари за биткоин на 20% и фрлајќи го биткоинот на техничкиот мечкин пазар кој избриша милијарди долари од комбинираниот пазар на криптовалути. капитализација.

Сепак, цената на една мала криптовалута, којанциденција се вика омикрон, одеднаш расте, додавајќи околу 500% во деновите откако Светската здравствена организација ја именуваше новата варијанта Ковид-19 – потсетувајќи на ненадејниот пораст и пад на измамата инспирирана од Squid Game криптовалута минатиот месец.

Цената на омичната криптовалута на омикрон се додаде околу 500% во последните неколку дена.

Оваа година, порој од криптовалути засновани на меми, предводени од dogecoin и неговиот најголем ривал Shiba inu, ги зголемија табелите на цените на криптовалутите бидејќи трговците се обложуваат дека возбудата со помош на милијардерот од Tesla, Илон Маск, ќе се претвори во долгорочна вредност.

Цената на омичната монета на омикрон се искачи од околу 50 долари на речиси 400 долари во последните неколку дена, како што е мерено со следењето на податоците за цените на криптовалутите CoinGecko. И покрај неговиот пораст, ниту CoinGecko ниту Crypto.com биткоин и крипто берзата немаат доволно податоци за омикрон за да му дадат пазарна капитализација.

Omicron, опишан како „децентрализиран протокол за валута поддржан од трезорот“ изграден на технологијата за скалирање на ethereum Arbitrum и лансиран пред само неколку недели, може да се тргува само на контроверзната децентрализирана берза SushiSwap. Познато е дека ваквите берзи, чија децентрализирана природа значи дека нема централен орган надлежен, честопати се погодени од хакери, експлоатирања и таканаречени тепих повлекувања, поради кои се украдени средствата на корисниците.

Цената на омикронот почна да расте откако СЗО ја именуваше новата варијанта Ковид-19.