You are currently viewing Извршниот директор на Ripple, Бред Гарлингхаус, фрла сенка на Dogecoin, смета дека е лош за пазарот на крипто

Извршниот директор на Ripple, Бред Гарлингхаус, фрла сенка на Dogecoin, смета дека е лош за пазарот на крипто

Бред Гарлингхаус, извршен директор на загрозената финтехничка фирма Ripple, неодамна објасни за време на CNBC– модерираше панел дискусија на настанот Fintech Абу Даби дека не е убеден во Dogecoin.

Гарлингхаус не е убеден дека Dogecoin е добар за крипто просторот

Бред Гарлингхаус забележа дека Dogecoin, кој започна како пародија на Bitcoin уште во 2013 година, доби значаен импулс оваа година на задната страна на поддршката од висок профил.

Во текот на изминатите неколку месеци, Dogecoin уживаше во суперсоничното рели кое започна откако извршниот директор на Tesla, Илон Маск, го прифати како проект за домашно милениче. Почесниот „претседател на одборот на Dogecoin“ често твиташе во корист на криптовалутата мем, па дури и претходно ги повика програмерите на проектот да поднесат предлози за надградби и рударите да го ажурираат својот софтвер до најновата верзија.

Но, и покрај тоа што усвојувањето на dogecoin расте побрзо од кога било, Garlinghouse сè уште не е сигурен дека мем-монетата со тема Shiba Inu е добра за пазарот на криптовалути.

„Всушност не сум убеден, донекаде контроверзно претпоставувам, дека Dogecoin е добар за крипто-пазарот“, рече шефот на Ripple, според CNBC.

Неодамна имаше нови предупредувања за инфлациска бура, бидејќи глобалната економија се движи во непознати води. Како што рече, Гарлингхаус не е заинтересиран да држи Dogecoin поради неговата „инфлаторна динамика“. Имено, Doge има бесконечна понуда, за разлика од тешкото капаче на Биткоин од 21 милион.

Всушност, Гарлингхаус призна дека биткоинот е одржлива заштита за инфлација – и покрај тоа што жестоко ја критикуваше потрошувачката на енергија на водечките криптовалути во минатото. БТК постави нов рекорд од речиси 69,000 долари претходно овој месец. Иако неодамна падна под регионот од 60 илјади долари, тој сè уште го узурпира најголемиот дел од традиционалните средства како златото.

Тужбата на ДИК најверојатно ќе заврши во 2022 година: Гарлингхаус

Во другите поврзани вести, Бред Гарлингхаус верува дека неговата компанија со седиште во Сан Франциско постигнала „прилично добар напредок“ во својата тужба со Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC) и покрај очигледниот бавен судски напредок. Шефот на Ripple очекува случајот да заврши следната година.

„Јасно е дека гледаме добри прашања поставени од судијата. Судијата сфаќа дека ова не е само за Ripple, ова ќе има пошироки импликации“, понатаму истакна Гарлингхаус.

Општо земено, плановите за проширување на Ripple останаа прилично неповредени од долгогодишната битка на SEC во врска со статусот на криптовалутата XRP. Компанијата за прекугранични плаќања сега бара да вработи 250 вработени на глобално ниво, а повеќе од половина од нив се надвор од САД каде што нема јасност од регулаторите.