You are currently viewing Нов рекорд на биткоин, надмина 68.000 долари

Нов рекорд на биткоин, надмина 68.000 долари

Цената на биткоинот ја надмина границата од 68.000 долари по монета и со тоа постави нов рекорд.

Најпознатата криптовалута во светот се зголеми за 1,2% во однос на доларот и чинеше 68.263 долари во 23:16 часот по источно време, според breakingthenews.net.

Рекордно високиот скок доаѓа во време на зголемен интерес за потенцијални добивки на биткоин, откако дигиталните валути се наметнаа како иден мејнстрим начин на плаќање, а пазарната капитализација на крипто-средствата за прв пат ја премина границата од 3 трилиони долари.