You are currently viewing ПАДНА КРИПТОВАЛУТАТА НА „SQUID GAME“ Измамниците УКРАЛЕ над 3 милиони долари

ПАДНА КРИПТОВАЛУТАТА НА „SQUID GAME“ Измамниците УКРАЛЕ над 3 милиони долари

Минатиот вторник „Сквид“ се тргуваше за само 1 цент. За помалку од една недела неговата цена скокна на над 2.856 долари. Тоа е раст од над илјада проценти. Но, сè завршило со „извлекување на чергата“ (од под нозе), како што обично се нарекуваа оваа измама во крипто-светот.

Падна дигиталниот токен инспириран од мегапопуларната јужнокорејска серија Squid Game на Нетфликс. Криптовалутата „Сквид“ ја изгуби речиси целата своја вредност откако беше откриено дека била измама: луѓето купувале, но не можеле да продаваат, пишува Би-Би-Си.

Минатиот вторник „Сквид“ се продаваше за само 1 цент. За помалку од една недела неговата цена скокна на над 2.856 долари. Тоа е раст од над илјада проценти. Но, сè завршило со „извлекување на чергата“ (од под нозе), како што обично се нарекуваа оваа измама во крипто-светот.

Зошто Фејсбук го укинува системот за препознавање на лице?

„Имам 70 години И НЕ МОЖАМ ПОВЕЌЕ, тешко ми…

Ова се случува кога промоторот на дигитален токен привлекува купувачи, ја прекинува трговската активност и се оправдува со парите собрани од продажбата. Според технолошкиот веб-сајт Gizmodo, програмерите на „Сквид“ заработиле 3,38 милиони долари (2,48 милиони фунти).

Криптовалутата „Игра за заработка“ е местото каде што луѓето купуваат токени за да ги користат во онлајн игрите и можат да заработат повеќе токени кои подоцна може да се заменат за други криптовалути или национални валути.

Неговата вредност сега опадна за 99,99%, соопшти веб-страницата за податоци за криптовалути CoinMarketCap.

„Сквид“ беше фактурирана како токен кој може да се користи за нова онлајн игра инспирирана од серијата Нетфликс – која ја раскажува приказната за група луѓе принудени да играат смртоносни детски игри за пари. Играта требаше да оди во живо овој месец.

Сепак, експертите за криптовалути предупредија на неколку знаци дека најверојатно станува збор за измама. Критичарите исто така истакнаа дека самата веб-страница содржи многу правописни и граматички грешки. Веб-страницата повеќе не е онлајн, а сметките на социјалните мрежи кои ги промовираа токените исто така исчезнаа.

– Тоа е една од многуте шеми со кои наивните малопродажни инвеститори се привлекуваат и експлоатираат од злобни крипто-промотори – изјави за Би-Би-Си економистот од Универзитетот Корнел, Есвар Прасад.

Професорот Прасад вели дека купувачите треба да бидат свесни кога купуваат криптовалути бидејќи речиси и да нема регулаторен надзор.

– Денес новите монети можат да се најдат на списокот на децентрализирани берзи на првиот ден од нивното создавање, без никакви регулативи или внимание – рече Џинан Оујанг од крипто-компанијата „Openmining“ со седиште во Сингапур.