You are currently viewing БИТКОИН СЕ ПРИБЛИЖУВА КОН 60.000 УСД ПОРАДИ ЕДНА ИНФОРМАЦИЈА

БИТКОИН СЕ ПРИБЛИЖУВА КОН 60.000 УСД ПОРАДИ ЕДНА ИНФОРМАЦИЈА

Биткоинот во петокот го достигна највисокото ниво во последните шест месеци, приближувајќи се до рекордот во април, бидејќи трговците станаа се посигурни дека американските регулатори ќе одобрат започнување со работа на Фонд за тргување со биткоини (ЕТФ).

Најголемата криптовалута во светот порасна за речиси 4% до 59,664 долари, што е највисоко од средината на април. Вредноста е двојно зголемена оваа година и е близу до април рекорд од 64.895 долари.

Американската комисија за хартии од вредност (SEC) е подготвена да дозволи првиот американски фонд за биткоин ЕТФ да започне со тргување следната недела, објави во четвртокот Блумберг њуз, повикувајќи се на луѓе запознаени со оваа работа.

Бен Казелин, раководител за истражување и стратегија во Азиската размена на крипто-валути AAX, рече дека скокот на биткоинот над 59.000 американски долари не е произволен и долгорочни инвеститори го акумулираа некое време.

„Широко се очекува дека во четвртиот квартал ќе се забележи значителен напредок околу ЕТФ биткоин во САД“, рече тој.

Потезите во петокот беа поттикнати и од твитот на канцеларијата за образование за инвеститори на ДИК, рече тој.

“Пред да инвестирате во фонд што има идни договори за Биткоин, проверете дали внимателно ги измерите потенцијалните ризици и придобивки”, објави на твитер ДИК.

Инвеститорите во криптовалути чекаа вести за одобрување на првиот биткоин ЕТФ во земјата, а некои од собирот на биткоинот во последните месеци беше во пресрет на тој потег и како тоа би можело да го забрза неговото главно прифаќање и тргување.

Неколку менаџери на фондови, вклучувајќи ги и VanEck Bitcoin Trust, ProShares, Invesco, Valkyrie и Galaxy Digital Funds аплицираа за лансирање биткоин ETF во САД. Криптовалутните ЕТФ се лансирани оваа година во Канада и Европа.

Претседателот на ДИК Гери Генслер претходно рече дека пазарот за крипто вклучува многу токени кои можат да бидат нерегистрирани хартии од вредност и ги оставаат цените отворени за манипулација и милиони инвеститори ранливи на ризици.

Во извештајот на Блумберг се наведува дека предлозите на ПроСхарес и Инвеско се базираат на идни договори и се поднесени според правилата за заеднички фондови, за кои Генслер рече дека обезбедуваат „значителна заштита на инвеститорите“.