You are currently viewing ДОНАЛД ТРАМП ЗА КРИПТО: „НЕ САКАМ ДА СЕ ПОЈАВАТ ДРУГИ ВАЛУТИ И ДА ГО ПОВРЕДАТ ДОЛАРОТ“

ДОНАЛД ТРАМП ЗА КРИПТО: „НЕ САКАМ ДА СЕ ПОЈАВАТ ДРУГИ ВАЛУТИ И ДА ГО ПОВРЕДАТ ДОЛАРОТ“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја коментираше зголемената популарност на крипто -валутите и крипто -репресијата од страна на кинеската влада. Тој го повтори својот анти-крипто став: „Не сакам да излегуваат други валути и да го повредат или понижат доларот на кој било начин“.

Доналд Трамп коментираше за крипто и кинескиот удар

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, ја коментираше зголемената популарност на крипто -валутите и кинеската влада за криптографски мерки во интервју за Адам Шапиро од Јаху финансии, објавено во понеделникот.

Трамп беше запрашан: „Имате врска со кинескиот претседател Си Џинпинг. Што мислите, со што се занимава Си Џинпинг? И дали ова сузбивање на криптографијата е добро за САД? ” Тој одговори:

Па, мислам дека сака да направи своја валута, без разлика дали е крипто или на друг начин.

Неколку луѓе, вклучително и познатиот автор на „Богатиот татко, сиромашниот татко“, Роберт Кијосаки, слично изразија дека Кина презема мерки за крипто за да го отвори патот за нејзината дигитална валута на централната банка (CBDC), дигиталниот јуан. Некои сметаат дека анти-крипто потегот на кинеската влада е позитивна вест за САД, вклучително и голем број пратеници. „Одлуката на Кина да го ограничи пристапот претставува совршена можност за американското лидерство во врска со криптовалутите“, истакна конгресменот Патрик Мекхенри.

Коментирајќи за зголемената популарност на криптовалутите, Трамп рече: „И една од причините што треба да бидеме многу внимателни е дека имаме валута во моментов, доларот. И јас сум голем обожавател на доларот. Јас сум голем фан на нашата валута “. Тој нагласи:

Не сакам да излегуваат други валути и да го повредат или понижат доларот на кој било начин.

„И Кина сигурно не гледа да го поддржи доларот. Но, во моментов, тие се базираат на доларот и веројатно ќе треба да останат на тој начин, доколку не направиме нешто многу глупаво во нашата земја “, рече поранешниот претседател.

Повикувајќи се на „хорор шоуто на границата“ и „хорор шоу за повлекување на Авганистан“, Трамп нагласи: „Проблемот што го имам … е нашата земја го губи кредибилитетот“. Тој образложи: „Ако погледнете монетарен систем базиран на доларот, ако почнете да го губите кредибилитетот, одеднаш ќе го изгубите тој силен монетарен систем. И ние мора да бидеме многу внимателни во врска со тоа “.

Трамп отсекогаш бил критичар на биткоинот и криптовалутите. Додека беше се уште претседател на САД, тој твитна: „Јас не сум љубител на биткоин и други крипто -валути, кои не се пари и чија вредност е многу нестабилна и базирана на слаб воздух. Нерегулираните крипто средства можат да го олеснат незаконското однесување, вклучително и трговија со дрога и други нелегални активности “.

Во јуни, тој рече дека биткоинот „изгледа како измама“ и дека нема да инвестира во него. Цената на биткоинот во тоа време беше само 6.000 долари. Во времето на пишување, БТК тргува над 49 илјади американски долари врз основа на податоците од пазарите на Bitcoin.com. Во август, Трамп предупреди дека крипто е „потенцијално катастрофа што чека да се случи“.