You are currently viewing МЕКДОНАЛДС ГО ПРИФАТИ БИТКОИНОТ САМО ВО ЕЛ САЛВАДОР

МЕКДОНАЛДС ГО ПРИФАТИ БИТКОИНОТ САМО ВО ЕЛ САЛВАДОР

Популарната франшиза за брза храна Мекдоналдс прима плаќања во Биткоин, само во Ел Салвадор. Овој развој уследи по усвојувањето на крипто -валутата од централноамериканската земја како легално средство за плаќање во вторникот.

Сите бизниси низ Ел Салвадор ќе бидат обврзани да прифатат биткоин во замена за стоки и услуги. Но, оние кои се технолошки неспособни да добијат крипто-валута, можат да бидат изземени од законот. Иако законот предвидува дека бизнисите мора да го прифатат биткоин, многу луѓе се сомневаа дали компаниите ќе можат да ги интегрираат решенијата за плаќање на биткоин до моментот кога законот стапи на сила.

Сепак, корисниците на Твитер објавија дека можат да платат појадок во франшизата со биткоин во вторникот, првиот ден кога стана легално средство за плаќање во централноамериканската нација. Арон ван Вирдум, новинар, ја објави веста откако го посети ресторанот Мекдоналдс во Ел Салвадор, каде што му беше презентиран печатен QR -код што го упати на страница со фактура на Lightning Network.

„Само што влегов во Мекдоналдс во Сан Салвадор за да видам дали можам да платам за мојот појадок со биткоин, очекувајќи целосно да ми кажат не.

Но, тие отпечатија билет со QR што ме однесе на веб -страница со фактура на Lightning network и сега уживам во мојата традиционална закуска! “

Претседателот на Ел Салвадор Наиб Букеле, исто така, сподели ажурирања и упатства за тоа како да го користите паричникот Биткоин – Чиво.

Други франшизи како Старбакс и Пица Хат, исто така, ги проширија своите платежни услуги за да го вклучат Биткоин во земјата. Твитерџијата Марио Агилуз (@maguiluz301) рече: „Ова е за сите критичари кои рекоа дека биткоин никогаш нема да се користи за купување кафе. Само што платив за мојата во Старбакс во ЕлСалвадор. Само се надевам дека ова нема да стане новата 10.000 БТК пица… “

OpenNode, процесор за плаќање на биткоин со седиште во Калифорнија, потврди за Форбс дека формирал партнерство со Мекдоналдс за да му овозможи да започне да прифаќа биткоин.

Биткоинот сега може да се користи за плаќање на сите 19 локации на Мекдоналдс во земјата, како и преку Интернет и преку апликацијата за испорака, рече OpenNode. Портпаролот на OpenNode, Рајан Флауерс, рече дека неговиот тим „во моментов работи на повеќе бизниси со повеќе милијарди долари со седиште во Ел Салвадор“.

Во вторникот, Ел Салвадор стана првата суверена влада што го прифати биткоинот како легално средство за плаќање заедно со постојната валута, американскиот долар. Тоа им овозможува на жителите на земјата да плаќаат даноци и други долгови користејќи биткоин, а бизнисите да ги прошират своите опции за плаќање до криптовалутата.

Љубителите на биткоин се прашуваат дали решенијата за плаќање на Биткоин ќе бидат усвоени од овие компании во други земји, особено во Соединетите држави.