You are currently viewing Италијанскиот фудбалски шампион Интер обезбедува 100 милиони долари договор за партнерство за крипто

Италијанскиот фудбалски шампион Интер обезбедува 100 милиони долари договор за партнерство за крипто

Интер, актуелниот фудбалски шампион во Италија, потпиша договор за партнерство со блокчејн компанијата Zytara Labs. Соработката има за цел да им обезбеди на корисниците на мобилната апликација на клубот пристап до крипто производи и да му овозможи на Интер да креира дигитални колекционерски предмети за навивачите ширум светот.

Италијанскиот Интер најде спонзор за ракави во крипто индустријата

Повеќегодишниот договор за партнерство за производи во вредност од 85 милиони евра (100 милиони американски долари) е потпишан со поддршка од Фондацијата Дигиталитс, објавија ФК Интернационале Милано и ytитара Лабс во четвртокот. Соработката ќе го олесни планот на Интер да се отвори пред публика која е се повеќе дигитална, глобална и која претставува различни возрасни групи, објаснуваат ентитетите во соопштението за печатот.

Како дел од договорот, Зитара ќе стане „официјален глобален дигитален банкарски партнер“ на Интер, додека дигиталбите (XDB) ќе бидат „официјалната глобална криптовалута“ на клубот. Финтех фирмата ќе работи на развој на мобилната апликација Интер и интегрирање на нејзините дигитални банкарски услуги, овозможувајќи им на корисниците пристап до производи базирани на крипто. Апликацијата ќе биде главната продажна точка за билетите за домашни натпревари на Интер.

Италијанскиот фудбалски гигант сака да воведе крипто плаќања со монетата XDB, како на стадион, така и преку своите онлајн и физички продавници низ Милано. Партнерите открија дека имаат намера да го искористат блокчејнот Digitalbits за да креираат картички за дигитални плеери и нефангирачки токени (NFT) за бројните обожаватели на Нераzурите ширум светот. Извршниот директор на Интер Алесандро Антонело коментираше:

Иако искуствата за дигитални први се витални за сите спортски клубови, нашето партнерство има повисоки цели. Со искористување на дигиталното банкарство и блокчејн технологијата на Zytara, ќе можеме да го зајакнеме нашиот глобален дострел кон помладата и дигитална тајна публика.

Во согласност со условите за партнерство, брендот Digitalbits ќе стане нов спонзор за ракави на европската фудбалска репрезентација. Логото на криптовалутата ќе се појави на сите дресови на Интер и за машките и за женските први тимови, како и за екипите на Примавера и младинците на сите официјални домашни и меѓународни натпревари. Ал Бурџо, основач на блокчејн Zytara и Digitalbits, забележа:

Нашата соработка ќе го позиционира Интер како еден од технолошки најнапредните и напредно размислувачки клубови во светот. Воодушевени сме што соработуваме со актуелниот италијански шампион и клуб со толку богата историја.

Почетокот на партнерството помеѓу Интер и ytитара ќе се одбележи со ограничена верзија на стоката Нероазури, која ќе биде претставена до крајот на овој месец. Понудата ќе им овозможи на навивачите на Интер можност да купат крипто со помош на токенот XDB.

Ова не е прв спонзорски договор од ваков вид во италијанскиот фудбал Лега Серија А. Во почетокот на август, градскиот ривал на Интер, Милан, постигна долгорочен договор за партнерство со Битмекс, кој го стави логото на крипто размената на дресовите на Милан. На Битмекс стана „официјален партнер за тргување со ракави и крипто“ на клубот.