You are currently viewing Еве колку можете да заработувате месечно со евтин крипто-рудар од 600 долари

Еве колку можете да заработувате месечно со евтин крипто-рудар од 600 долари

Криптовалутите стануваат пораспространети и попопуларни ширум светот, повеќе луѓе почнуваат да размислуваат да се обидат да заработат профит од нив, било да е тоа преку инвестирање on крипто размена или нивно стекнување преку рударство.

Тоа, рече, цените за рударски апаратури може драматично да се разликуваат, со најдоброто од рударите достигнувајќи десетици илјади долари за рударска операција на ниво на индустрија, што ги прави премногу скапи за почетник.

Имајќи го ова на ум, крипто-јутјуберот Дру Воск одлучи да стави на тест поевтина опција, објавување на 30-дневниот преглед на профитабилноста на експериментот на неговиот канал Voskcoin на 26 април.

Поставувањето на рударството

Поточно, рударот што тој го тестираше беше рударската платформа SC-Box Mini на Goldshell која му овозможува на корисникот да го ископува токенот Siacoin (SC). Воск ја пофали машината како ефикасна, тивка и профитабилна, заработувајќи „три пати повеќе отколку што чини да работи дури и на електрична мрежа во станбени простории“.

За споредба, поскапите уреди за рударство трошат илјадници вати, додека SC-Box Mini троши колку и обичен гејмин компјутер или лаптоп во еден ден. Згора на тоа, „фановите не мора да се вртат многу брзо, што ви дава тивка рударска платформа која ви овозможува да ја распоредите во основа каде било во вашата куќа“.

Сепак, најдобриот дел е што е многу евтин. Како што изјави Воск, SC-Box Mini е достапен за купување во различни продавници за околу 599 долари. Решението plug-and-play со напојувањето чини околу 699 долари.

Според Vosk, напојувањето што доаѓа со машината е совршено погодно за оваа работа. Исто така, постои бесплатна верзија на апликацијата за рударство што ќе треба да ја преземете и поставите, а вие сте подготвени.

Резултатите

Со ова поставување, Воск вели дека ископувал околу 150 Siacoin на ден, што се сведува на 4,650 Siacoin за 30 дена. Претворањето на оваа сума во УСД значи дека тој заработувал околу 50 долари месечно. Во меѓувреме, 33% од оваа добивка одеше за плаќање на сметката за струја која во неговото подрачје чини околу 10 центи за киловат-час.

По сите негови пресметки, Воск заработуваше околу 27.50 долари месечно, што значи дека за 12 месеци ќе собере околу 402 долари, а за 24 месеци – 804 долари – нарушувајќи ја цената на уредот.

Сепак, Vosk не е многу нахакан за самата валута Siacoin, критикувајќи го својот тим поради неговиот неуспех да се прилагоди на ерата на криптовалутите и не троши пари за маркетинг на пазар кој е „пополнет од кога било досега“.

Целиот експеримент погледнете го овде: