You are currently viewing Binance станува официјален партнер за размена на крипто на 64. Греми награди

Binance станува официјален партнер за размена на крипто на 64. Греми награди

Академијата за снимање, голема компанија за снимање музика позната по своите годишни музички награди Греми награди, склучи партнерство со Binance, најголемата светска крипто берза според обемот на тргување.

Според заедничкото соопштение во четвртокот, Binance стана првиот официјален партнер за размена на крипто на 64-тите годишни награди Греми и настаните на Неделата на Греми за да донесе различни Web3 технолошки решенија и искуства на настаните и проектите на организацијата.

Партнерството беше објавено само неколку дена пред 64-тото доделување на Греми наградите, кое ќе се одржи на 3 април во MGM Grand Garden Arena во Лас Вегас.

Копретседателот на Академијата за снимање, Панос Панај, прецизираше дека договорот предвидува развој на нови патишта за монетизација на Академијата за снимање и создавање нови искуства за љубителите на музиката.

„Како водечки играч во крипто и блокчејн просторот и со својот пристап фокусиран на заедницата, Binance е совршен партнер за Греми наградите и за нашата мисија да ги зајакне музичките луѓе ширум светот“, додаде Панај.

Според ко-основачот на Binance, Ји Хе, новото партнерство ќе и овозможи на Академијата за снимање да ги исполни променливите барања на нејзината заедница преку обезбедување на нови нови искуства засновани на блокчејн и „сите одлични работи што Web3 технологијата може да ги донесе на забавата“.

Портпаролот на Binance одби да му каже на Cointelegraph дали партнерството ќе вклучува користење на акриптовалута, истакнувајќи дека страните планираат да откријат повеќе детали подоцна. „Во моментов разговараме и истражуваме голем број можности“, рече претставникот.

Партнерството со Binance не е првиот обид на Академијата за снимање во пресекот на музиката и блокчејнот. Академијата за снимање направи голем потег во индустријата во ноември 2021 година. влегување во партнерство со OneOf, пазар за незаменливи токени (NFT) поддржан од продуцентот на плочи Квинси Џонс. Ексклузивното партнерство има за цел да издаде дигитални колекционерски NFT капки на блокчејнот Tezos за да ја одбележи 64-тата, 65-та и 66-та Греми награда.

Од друга страна, ова е прв пат Binance да соработува со музичка организација, изјави портпаролот на Binance за Cointelegraph. Размената за криптовалути сè уште активно работи со уметници и музичари преку неа Binance NFT пазарот беше лансиран минатата година.

Партнерството дополнително ја зајакнува посветеноста на Binance да работи со главните компании за да го поттикне прифаќањето криптовалути.

Во почетокот на март, Главниот извршен директор на Binance, Changpeng haао објави дека размената планира да ги идентификува и инвестираат во една или две цели во секој економски сектор и обидете се да ги внесете во крипто. Гигантот на криптовалутите претходно инвестираше 200 милиони долари во магазинот Форбс на својата мисија да го подобри разбирањето на потрошувачите за криптовалутите и блокчејнот.