You are currently viewing LG Electronics од Јужна Кореја се впушта во крипто и блокчејн технологија

LG Electronics од Јужна Кореја се впушта во крипто и блокчејн технологија

LG Electronics додаде технологија за криптовалути и блокчејн во својата деловна повелба. Планот за деловно проширување на јужнокорејскиот технолошки гигант беше одобрен за време на состанокот на акционерите на 24 март 2022 година. 

LG Електрониката се приклучува на движењето Биткоин

Додека гигантот од Источна Азија, Јужна Кореја, ја става подготовката во врвна опрема за да се заколне во нов крипто-пријателски претседател подоцна оваа година, LG Electronics, ги откри плановите да се впушти во крипто и основната технологија за дистрибуирана книга (DLT) за да му овозможи да преземе предноста на новата револуција.

Според локалната информативна платформа, Кореја ongоангАн дневно, 64-годишниот технолошки тешкаш официјално го објави проширувањето на својот бизнис за да вклучи блокчејн технологија и криптовалути, а неговата нова авантура беше зелено светло од неговите акционери за време на состанокот во четвртокот.

Фирмата навести дека нејзиниот нов бизнис план вклучува развој и продажба на софтвер базиран на блокчејн, како и продажба и посредување на криптовалути. Меѓутоа, на прашањето дали сестрите планира да ја отвори својата берза за криптовалути, портпаролот на фирмата рече:

„Се уште ништо не е решено. Ние само нашироко ги спомнавме деловните области“.

Додека мултинационалниот производител на електроника, исто така, откри дека се впушта во трговија со интелектуална сопственост, развој и продажба на медицински уреди и многу повеќе, додавањето на иновативни технологии како крипто и блокчејн во неговата деловна линија се чини дека е најпаметен потег за компанијата во моментот, бидејќи го отфрли својот бизнис со паметни телефони, што наводно и донело кумулативни загуби од над 4.1 милијарди долари минатата година.

Нова ера 

Новоизбраниот претседател на Јужна Кореја, Јун Сук-Јол, кој се очекува официјално да ја преземе функцијата на 10 мај, е во вестите од сите вистински причини во последно време, бидејќи 61-годишниот поранешен јавен обвинител вети дека ќе воведе соодветни политики за поттикнување усвојување крипто во нацијата.

Јун тесно го победи својот противкандидат Јае-Мјунг од владејачката Либерална партија со помалку од 1% од вкупните гласови, што го прави еден од најблиските избори во нејзината историја.

И покрај тековните економски несигурности ширум светот, делумно поради војната во Украина, експертите навестија дека победата на Јун предизвика многу неопходен надолен пораст на крипто-пазарите.

На друго место, Индија прави сериозни напори конечно да ги исчисти регулаторните темни облаци кои го задушуваат растот на нејзината крипто индустрија. 

 Предлогот насловен како нацрт-закон за данок и регулација на криптовалути, кој ќе ги смета виртуелните средства како даночни и легални финансиски инструменти во земјата беше доставен до индискиот Долен дом во четвртокот и во моментов се чека одобрување.

Ќе потсетиме дека на 21 март 2021 година, заменик-министерот за комуникации и мултимедија на Малезија, Датук Захиди Заинул Абидин ја повика владата да размисли да го направи биткоинот законско средство за плаќање во државата, за да го забрза младинското вклучување во иновативни технологии. 

Сепак, тој предлог удри во карпа, бидејќи земјата, преку нејзиниот заменик министер за финансии, Дато И.Р. Хаџи Амирудин Хамза, јасно стави до знаење дека:

„Криптовалутите како Биткоин не се погодни за употреба како инструмент за плаќање поради различни ограничувања.

На прес-време, цената на биткоинот (BTC) се движи околу 44,866 долари, со пазарна вредност од 852.16 милијарди долари, според CoinMarketCap.