You are currently viewing Crypto.com Избран како официјален спонзор на Светското првенство на ФИФА – Биткоин Вести

Crypto.com Избран како официјален спонзор на Светското првенство на ФИФА – Биткоин Вести

Во вторникот, меѓународното раководно тело на асоцијацијата на фудбалот, ФИФА, објави дека размената Crypto.com ќе биде официјален спонзор на турнирот FIFA World Cup Катар 2022 година. Според најавата, платформата за тргување со дигитални валути ќе го „активира своето официјално спонзорство“ за време на турнирот „на многу начини“.

ФИФА избира размена на дигитални средства Crypto.com како официјален спонзор на Светското првенство во 2022 година во Катар

Crypto.com го продолжува својот тренд на користење на спортот за да го прикаже брендот и да генерира свест за дигитална валута. На 22 март, ФИФА објави организацијата го избра Crypto.com да биде официј

Во соопштението на ФИФА се вели дека Crypto.com „ќе биде ексклузивен спонзор на платформата за тргување со криптовалути на Катар 2022 година и ќе има корист од значајната изложеност на брендирање и во и надвор од стадионите на турнирот“. Кеј Мадати, главен комерцијален директор на ФИФА, објасни дека ФИФА е задоволна што има спонзор на Светското првенство во Катар од страна на размената на крипто. Мадати понатаму истакна дека Crypto.com веќе покажа силен ангажман во светот на спортот.

„Crypto.com веќе покажа посветеност за поддршка на тимови и лиги од највисоко ниво, големи настани и икони места низ светот, и не постои платформа поголема, или со поголем дофат и културно влијание, од глобалната фудбалска платформа на ФИФА. “, се вели во соопштението на Мадати.

Crypto.com се придружува на други фирми за дигитални валути, како што е берзата за крипто средства FTX, кои посветија многу време и пари на спортски спонзорства. Во соопштението во вторникот, Crypto.com истакна дека има неколку партнерства со организации во „мото спорт, ММА, кошарка и хокеј на мраз, како и фудбал“.

Минатото лето размената потпишан договор со забавната компанија Ultimate Fighting Championship (UFC). Неколку месеци подоцна, Crypto.com обезбедени договор за правата за именување на стадионот на Лос Анџелес Лејкерс, Стејплс Центарот, нарекувајќи го „Крипто.ком Арена“. На крајот на 2021 година, Crypto.com партнер со фудбалскиот клуб Ангел Сити (ACFC). Крис Марзалек забележа дека спонзорирањето на Светскиот куп на ФИФА „ќе поттикне понатамошна свест за Crypto.com на глобално ниво“.

ален спонзор на овогодинешното Светско првенство на ФИФА. Светското првенство го следат милиони луѓе ширум светот, а оваа година турнирот се одржува во Катар. ФИФА Светското првенство во Катар 2022 година ќе започне на 21 ноември на стадионот Ал Бајт во Ал Хор.