You are currently viewing Колорадо станува првата американска држава што прифаќа крипто за даночни плаќања

Колорадо станува првата американска држава што прифаќа крипто за даночни плаќања

Колорадо стана американска држава која прифаќа криптовалути за даночни плаќања. Гувернерот на државата, Џаред Полис првпат го објави потегот кон крајот на февруари и исто така рече дека тоа е еден чекор во потегот за дигитализирање на економијата.

Според извештаите на медиумите, Колорадо официјално стана првата американска држава која прифаќа плаќања со криптовалути за даноци. Гувернерот на државата, Џаред Полис, ги пофали напорите како „следниот логичен чекор на патот кон дигиталната државност“.

Гувернерот Полис прво го откри потегот во неодамнешен твит, велејќи дека ќе добие давател на плаќања за да помогне во олеснувањето на тој процес. Тој елаборираше за напорите во интервју за CNBC, откривајќи дека опцијата треба да биде достапна во следните неколку месеци.

Полис изгледа многу заинтересиран за дигитализирање на економијата на Колорадо. Самиот поранешен технолошки претприемач, се чини дека има за цел да ја донесе блокчејн технологијата во различни делови од локалната економија. Неговиот прес-секретар Конор Кејхил рече дека Полис бил

„Горд што ги води напорите за создавање силен и динамичен крипто екосистем кој го става Колорадо во првите редови на дигиталните иновации“.

Ќе биде интересно да се види како оваа нова исплата влијае на заедницата и на процесот на плаќање данок. Во меѓувреме, IRS исто така разгледува како да се справи со проблемот со даночните плаќања од приходите кои произлегуваат од класата на крипто средства. Апелираше до американскиот Конгрес да помогне во справувањето со проблемот.

Употребата на крипто расте во бирократијата

Се чини дека крипто во бирократијата полека расте во Соединетите Држави. Може да се каже дека Флорида е во првите редови на ова, со Њујорк, исто така, добар конкурент. Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, рече дека ќе ги земе првите три плати во крипто во обид да привлече финтех фирми.

Но, Флорида направи многу повеќе од тоа. Градоначалникот на Мајами, Френсис Суарез, најави повеќе иницијативи за привлекување на крипто индустријата, вклучително и лансирање на MiamiCoin. Ја земал и платата во биткоин.

Зголемената употреба на крипто во владата е добар знак за крипто-пазарот. ДИК и другите регулаторни тела допрва треба да формираат целосна регулатива, но тоа се очекува оваа година.